Her Öğrenciye Bir Plastik Rahle

HER ÖĞRENCİYE BİR PLASTİK RAHLE..

Rahlesiz Kur’an Talebesi Kalmasın.

     Okulda sıra neyse, camide de rahle odur. Yazın iki milyona yakın öğrencinin gittiği camilerede düzenli bir eğitim verilebilmesi için fiziksel olarak bir hazırlığın yapılması gereklidir, “Camiler bir mabet olduğu kadar aynı zamanda bir ilim irfan mektebidir.

     2012 yılında yaş sınırının kalkmasıyla yaz kurslarında yüzlerce öğrencisi olan camilerde rahle sıkıntısı yaşanacağı kesin gibi. Fiziksel olarak eğitim ortamının düzenli ve ergonomik olması en az bir ders programının ve müfredatının iyi olması kadar önemlidir. Çocuklarımızı gönderdiğimiz cami kurslarında rahle olmadığı için dağınık bir sınıf ortamı oluşuyor. Plastik Rahle sayesinde yazın çocuklarımızın daha verimli eğitim almasını sağlayabiliriz.

     Yaz Kurslarında camilerdeki rahle ihtiyacına ve rahlelerin meydana getirdiği yer sıkıntısına büyük kolaylık sağlayan Plastik Rahle, Yaz Kur’an kursları için en pratik yöntemi sunmuş, bir eğitim malzemesi olarak rahle soruna köklü bir çözüm getirmiştir.

     Özellikle Plastik Rahle eğitim için tasarlandı. Kalem-silgi koyma yuvası, rahleleri yan yana hizalama kanalı ve içi içe geçebilmesi yanında geleneksel motifleri de yansıtarak birinci sınıf orijinal hammaddeden imal edilen Plastik Rahle, yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi görmekte ve yüzlerce cami, Kur’an kursu, dernek ve vakıf tarafından da talep görerek, kullanıcıdan tam not almaktadır.

     Rahlelerin büyük kolaylığı, ergonomik tasarımı ve sağladığı kullanım rahatlığının yanı sıra üst üste dizilebilmesi ve kullanımda da yan yana birbirine eklenerek, ders esnasında düzenli bir sınıf ortamı sağlayabilmesidir.

     Yeterli rahlesi olmayan camilerde rahlesiz öğrenciler; 40 dakika boyunca kitaplarını sabit bir şekilde ellerinde tuttuğundan yorulmakta ve dersi dikkatli takip edememekte, not yazamamaktadır . Herkeste rahle olduğunda ise dersler bittiğinde camiyi namaza hazırlamak için hızlı bir şekilde rahlelerin toplanması gerekmektedir. İç içe geçen rahleler sayesinde 20 rahle anında 1 rahle yerine konabilir.Yaz aylarında açılan Kur’an kurslarındaki öğrenci sayısının artması rahlelerin cami içerisindeki kullanımını arttırır ve bu da cami için sıkıntı doğurabilmektedir. Bu yer sıkıntısını iç içe geçebilen rahle sistemi ile çözmek mümkündür.

     Ahşap ve türevlerinden yapılan rahlelerde malzeme ağırlığı sebebiyle taşıma problemi, kullanıldıktan sonra yer kaplama ve muhafaza problemi varken Plastik Rahle, hafifliği ile taşıma ve iç içe geçmesi sayesinde de yer kaplama ve muhafaza problemi yaşatmamaktadır.

     “X” şeklinde olan açılır kapanır rahlelerin öne doğru eğimi olmadığı için kullanıcı üzerinde yazı yazmakta zorlanır ve dizlerini rahle içine koyamaz. Ayrıca üst üste 3-4 tane konduğunda, rahleler kayıp devrilebilir. Oysa ki Plastik Rahle, iç içe onlarca koyulabilir ve düz yüzeyi ile yer sırası vazifesi de görür.

     Plastik Rahle’de renk seçeneği ile 3 kura 3 renk uygulanabilir. ebat ve model standart tutulur ve istendiğinde çok kısa bir süre içinde ilave rahleler, aynı modelden temin edilebilir.

     Plastik Rahle, polipropilen plastik malzemeden imal edilen ekonomik, iç içe geçen, hafif, estetik, güvenli, sağlam, sabit ve düz yüzeyli pratik kullanışlı bir rahledir. Tek parça enjeksiyon baskı tekniği ile yapılmış olan üründe, yapıştırma, ek ve geçme bulunmamaktadır.

     Diğer önemli bir durum da ahşap ve türevlerinden olan rahlelerin kenarları köşeli ve sivridir. Rahle parçalarının montajında kullanılan vida ve çivi gibi delici maddeler zamanla dışarı çıkabilmekte bu ise bu rahleyi kullanan öğrencilere zarar verebilmektedir.

Plastik Rahle’nin kenarları oval olup tek parçadan oluşmaktadır.

     Ayrıca ahşap malzemeden olan rahleler yüksek üretim maliyetine sahip olup genelde sipariş ile yapılmakta ve siparişlerin yapılması da uzun zaman almaktadır. Böyle olunca maalesef ki cami ve kurslarda öğrenci sayısının çok altında rahle bulundurulmakta ve rahlesiz öğrenciler kitaplarını ellerinde tutmaktadır. Yapılan rahleler de, her cami ya da kurs kendi tercihine göre rahle yaptırdığından model, renk ve ebat bakımından bir standart oluşmamıştır. Bu yüzden cami ve kurslarda her biri birbirinden farklı rahleler yüzünden dağınık bir görüntü meydana gelmektedir

     Her öğrenciye verilen rahlelerin numaralandırılmasıyla sınıfta hiç yoklama almadan boş rahle numarasına bakarak gelmeyen öğrenci pratik olarak tespit edilebilir ve yoklamadaki zaman kaybı kaldırılmış olur.

     Türkiye’de İlk ve Tek olan bu proje ile Cami ve Kurslarda Rahle İhtiyacına ve Rahle Kalabalığına Son verildiği gibi estetik bir görüntü ve ortam sağlanmış olacaktır.

     Plastik Rahle bu sahada çalışan, bir yaz sezonunda yüzlerce öğrencinin eğitimiyle ilgilenen bir din görevlisi olarak tarafımızdan tasarlanmış olup bir firma tarafından seri olarak üretilmektedir.


Bu kategoride henüz ürün Yok.